home

Cestopisy

> Cestopisy > Patagonie 2001

 

Chile: Patagonie 2001/2

Na přelomu let 2001/2 jsem měl to štěstí, že jsem mohl s přáteli strávit měsíc v Chile, v horách Patagonie. Následující vyprávění je prostým deníkem tohoto výletu. Doprovodné fotografie jsem se snažil vybírat tak, aby vypovídaly o charakteru krajiny a poskytly nějakou představu těm, kdo uvažují o návštěvě tohoto odlehlého koutu světa.

Chile je velmi příjemná a i na naše poměry bezpečná země, lidé jsou milí a přátelští a když už se sem dopravíte, další pobyt ani cestování nejsou drahé. Vzhledem k útlumu turistiky, způsobeném teroristickými útoky 11.září (Američané zůstali doma) a vrcholící hospodářskou krizí v sousední Argentině, zely leckde kempy prázdnotou a ubytovací kapacity byly naplněné jen zčásti.

Náš výlet měl čtyři hlavní části. Začal na ostrově Navarino jižně od Ohňové země, kde jsme během pěti dnů obešli skalnatý hřeben Dientes de Navarino. Navarino neoplývá úchvatnými sceneriemi, nabízí však bezprostřední pocit kontaktu s nedotčenou přírodou, kde nenajdete upravené cesty ani zaneřáděná tábořiště.

Torres del Paine jsou, pokud zavítáte na jih Chile, prostě povinné. Spolu s argentinským parkem Glaciares jsou nejatraktivnějšími místy jižní Patagonie a díky tomu jsou i více navštěvované. Začíná sem pronikat turistický průmysl se svými snobskými hotely, přes potoky vedou lávky a na cestách, ze kterých jen tak lehko nesejdete, je živo. Táboření je regulované a leckde se za ně platí. Pokud tohle překousnete a máte štěstí na počasí, můžete se kochat pohledem na žulové věže a ledovcem tvarované hory.

Další navštívené místo je o více než tisíc kilometrů severněji. Je jím okolí města Pucón v regionu Araukanie. Tady jsme se spíše rekreovali. Za základnu jsme si zvolili park Huerquehue a odtud jsme podnikali výlety pěšky i autem do okolních hor. Lesy nezvyklých araukárií, bambusové houštiny, jezera a sopky se zasněženými vrcholky jsou charakteristickými rysy tohoto kraje.

Závěr patřil zase pěšímu výletu. V regionu Los Lagos, který leží jižně od Araukanie, jsme navštívili národní park Puyehue, kde jsme vystoupili na sopku a potom se potulovali po pouštích ze sopečného popela a koupali se v termálních pramenech.

Každé z navštívených míst má své vlastní kouzlo, každé stojí za vidění a v každém by se dalo strávit několikanásobně více času, než jsme měli k dispozici.

Vyprávění je rozděleno do několika částí. Níže naleznete odkazy na jednotlivé stránky a na galerii dalších fotografií.

Jedním z účastníků výpravy byl Radek, jehož povídání se spoustou výborných fotografií naleznete zde

Všeobecné informace o Chile, popis jiných míst a další linky můžete najít třeba v internetovém časopise eCesty.cz Davida Kučery.

Patagonie : cestovatel Martin Loew má na svých stránkách několik pohledů do tohoto kouta světa...

přípravy na cestu
 
Isla Navarino
 
Torres del Paine
 
Punta Arenas a okolí
 
Huerquehue a okolní sopky
 
Puyehue
 

Další fotografie z Patagonie na zzz.cz :

výběr fotografií
 
rostlinstvo
 
tučňáci
 

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2002
v.16 120110