Jordánsko 2019
Madaba, hora Nebo a Bethanie za Jordánem
|
Madaba, výhled z okna Pilgrim`s House |
Ammánské mezinárodní letiště leží jižně od Ammánu a nejbližším městem je mu Madaba. A Madaba má také dobrou polohu jako východiště pro návštěvu biblických míst (hora Nebo a Betanie za Jordánem). První nocleh jsem tedy zvolil v tomto městě. Měl jsem šťastnou ruku při výběru, Pilgrim’s House je umístěn v centru města hned vedle kostela Sv. Jiří. K parkování je dost místa ve dvoře a v okolních ulicích je řada příležitostí ke stravování. Jen ten tlak vody ve vodovodu by mohl být trochu vyšší.
|
kostel Sv.Jíří |
Místo, kde stojí Madaba, bylo osídleno od nepaměti. Archeologové datují nejstarší nálezy do doby před více než čtyřmi tisíciletími. Vystřídaly se tu různé kultury, vliv tu měl Řím i Byzanc. V polovině osmého století celou oblast postihlo silné zemětřesení, význam města začal upadat a na konci desátého století bylo opuštěno. Vzpomněli si na ně karačtí křesťané na konci XIX. století, když jejich půtky s muslimskými sousedy přesáhly únosnou mez a rozhodli se přestěhovat. Při hloubení základů domů narazili nejen na základy starších domů, ale i na četné mozaiky z byzantské éry. Kostely nově postavené nad vykopanými mozaikami jsou hlavními atrakcemi města.
|
mozaika - mapa v kostele sv.Jiří |
Povinnou zastávkou je kostel sv. Jiří, chránící mozaikovou mapu Svaté země ze VI. století. Najdete na ní Jeruzalém i Jericho, stejně jako deltu Nilu a Mrtvé moře. V přilehlém interpretačním centru vám vysvětlí dokonce i proč je náklad jedné z lodí na Mrtvém moři světlejší než na druhé a co představuje lev útočící na jelena na břehu Jordánu. Jordan pass zde neplatí, vstupné je 1JD.
|
kostel Stětí sv.Jana Křtitele |
Na vrcholku madabského kopce najdete kostel Stětí sv.Jana Křtitele z počátku XX. století. V jeho podzemí najdete moabskou studnu a řadu klenutých sklepení s výstavkami. Za výstup stojí i věž. Nejen, že je z ní daleký výhled, ale stoupáte vzhůru po schodech a žebřících kolem několika zvonů. V Jordánsku se ještě bere v potaz zdravý rozum (nebo zde není zvlčilá právnická smečka) a tak je ponecháno na vás, zda polezete po žebříku až do střechy věže. Stejně je tomu i jinde (včetně Petry) – je na vás odhadnout rizika a nechodit tam, kde můžete přijít k úrazu. Žádné cedule a zábradlí tři metry před krajem srázu nikde nenajdete.
|
mozaiky v kostele Dvanácti apoštolů |
Nejrozsáhlejší mozaiky najdete v kostele Dvanácti apoštolů. Je jich tam lán, jsou barevné a když se zalíbíte hlídači, orosí mozaiky vodou, takže vystoupí jejich barvy. Na další mozaiky narazíte opodál v archeologickém parku.
Na první večeři v Jordánsku jsme si zašli do restaurace Jaw Zaman kousek od hotelu (hotel nevaří, podávají se jen snídaně). Kromě velmi dobrého jídla vás může těšit i to, že jste hosty prvního patrového domu postaveného v Madabě. Nicméně jídlo v bistru v přízemí na druhé straně ulice je také dobré a je o něco levnější. A když už jsem u jídla, musím doporučit pekárnu na ulici Al Yarmouk. Právě upečeno (a ne z mražených polotovarů) a za ceny pro místní obyvatele, tedy za půl darma.
|
Země Zaslíbená z hory Nebo |
Ulice Prince Al Hassan vás vyvede na severozápad z města a po několika kilometrech dorazíte k hoře Nebo. Není to kopec tyčící se vysoko nad okolní krajinu, spíš jen slepý hřebínek vybíhající nad údolí Jordánu. Se svou nadmořskou výškou asi 690m shlíží na Zaslíbenou zemi začínající o kilometr níž okolo řeky Jordán a táhnoucí se dál na západ do kopců nad Jerichem a ke Středozemnímu moři. Auto se dá zaparkovat po obou stranách hlavní silnice a pěšky je to pár kroků k pokladnám a vstupu s bezpečnostní kontrolou. Upravený čistý areál, pár uměleckých děl z poslední doby, zbytky starého kláštera. Nově postavený kostel skrývá základy starého a četné mozaiky. A z prostranství před kostelem je široký a daleký výhled do kraje.
|
řeka Jordán |
Silnice pak vytrvale klesá na dno údolí, překříží hlavní silnici (zvykněte si na to, že když chcete odbočit doleva, musíte často zahnout doprava, kus jet opačným směrem, než chcete, a pak na určeném místě z rychlého pruhu otočit o 180 stupňů do protisměru a pokračovat kýženým směrem) a pokračuje k severu souběžně s řekou Jordán. Odbočka na Baptism site je značená (dopravní ukazatele jsou v drtivé většině dvojjazyčné, v arabštině a angličtině, takže s navigací nejsou potíže), provede vás přes kontrolní stanoviště, kde se dovíte, že na příští odbočce to máte vzít doleva. Nic vás k tomu ale přímo nenutí, žádné zábrany či ukazatele – dříve nebo později vás ale někdo donutí otočit a vrátit se, kam patříte, tedy na parkoviště u pokladen. Odtud jezdí pendl autobusy s průvodci k hlavní atrakci u řeky.
|
Místo, kde byl pokřtěn Ježíš. Dnes bez vody. |
Máte-li v Jordan passu i Baptism Site, ukážete papír a nic neplatíte. Autobus vás proveze za stálého výkladu celkem asi 4km, bez zastavení minete místo, kde působil svatý Eliáš a kde byl posléze vzat na nebe v ohnivém voze, a vyklopí vás na smyčce u obchodu se suvenýry. Odtud vás průvodce povede zastíněným chodníkem kolem muzea a dál až začne vegetace přibývat, zahlédnete kalnou vodní hladinu nějaké tůně a budete mít pocit, že jste se přeslechli a že tohle nemůže být Jordán a pak dojdete k suchému příkopu s přístřeškem a zbytky starších staveb – a můžete jít zpátky, protože už jste tu byli a máte splněno. Vlastně ještě ne, ještě jste neviděli řeku Jordán. Kromě hraničního přechodu kousek severněji je tohle jediné místo, kde není vojenský prostor a můžete řeku vidět zblízka. Místo křtu je na bočním rameni, které v době naší návštěvy bylo díky nízkému stavu vody v Jordánu zcela suché. Samotná řeka je o kousek dál. Přijdete k nově postavenému řeckému kostelíku, kde si můžete nakoupit předměty vhodné k posvěcení vodou řeky, a pak už projdete improvizovanou bránou a sejdete na dřevěné molo – a smočíte ruku v teplé vodě Jordánu. Na druhou stranu je to několik metrů kalné hladiny a za ní upravené nábřeží s dalšími poutníky a budova s izraelskou vlajkou. Z Madaby přes Mt.Nebo k Bethany-beyond-Jordan a zpět je to 75km.