home

Cestopisy

> Cestopisy > Cinque Terre > Bonassola a okolí

1. o Cinque Terre

2. Bonassola a okolí

3. Pto.Venere a Cinque Terre

4. Portofino a San Fruttuoso

Le Cinque Terre

(4.-11.6.2011)

Bonassola a okolí (Levanto, Framura)

5.6.2011

Bonassola
Bylo slunečno a mraky skoro žádné a tak jsme vyrazili na průzkum po silnici dolů do Bonassoly. V první zatáčce jsme sešli na značenou cestu, která nás skoro po spádnici dovedla do městečka. Značná část vedla po schodech mezi zdmi a domky, které jsou tu nalepené, kde se dá. Rovného místa je velmi málo. Ploty jsou porostlé všemožnými popínavami a keři, intezivně tu voní jasmín, občas vavřín, divoce kvetou buganvilie a oleandry, v plném květu jsou i lípy. Ve městě jsme našli nádraží a snažili jsme se získat jízdní řád vlaků. Trať je na náspu a vrstevnicově protíná město. Přestože byla neděle, řada obchůdků ve městě byla otevřená.

starý tunel do Levanta
Pláž je šedá a překvapilo nás, jak mnoho lidí na ní bylo. Pláž od města dělí násep staré trati, na kterém je teď parkoviště a promenáda. Promenáda směrem k jihu pokračuje do tunelu, který je osvětlen a jsou v něm vyznačené pruhy pro cyklisty a pro chodce. Šli jsme tunelem pár set metrů. Na krátký úsek ho vystřídala rampa, pod kterou byly balvany a krásně čisté moře. Sešli jsme z rampy a zaplavali jsme si. Zpočátku se voda zdála studená, rychle jsme si ale zvykli a byla to pohoda. Na kraji zátoky byla i maličká písečná pláž, byla ale obsazená a nechtěli jsme rušit.

po staré trati do Levanta
Dalším tunelem jsme došli do Levanta. I tady je na bývalé trati promenáda a nová trať vede výš a dál od vody. Na trhu se prodává víno, těstoviny, výborné sýry a ještě lepší janovské pesto, totéž se ale dá většinou koupit levněji v obchůdcích ve městě. Čerstvé nudle s čerstvým pestem, sklenka místního vína a uždibovat pecorino – blaho nesmírné! A když už mluvím o jídle: vyzkoušejte farinatu, placku z mleté cizrny, která se peče v peci vytápěné dřevem stejně jako pizza.

V informačním středisku jsme se dozvěděli, že dva prostřední úseky pobřežní trasy v CinqueTerre jsou uzavřené a že týdenní pas na vstup a jízdy vlakem už není, je jen za stejné peníze (skoro 20E) třídenní. Samotný jednodenní vstup je za 5E. Jízdenka na vlak obsažená v třídenním pasu pak neplatí ve směru z Cinque Terre až do Bonassoly, jen do Levanta. Nemá tedy smysl pas kupovat.

Levanto kostel San Andrea, Levanto kostel San Andrea, Levanto

kostel San Andrea, Levanto
Ve starém městě jsou domy ze XIII. století a kostel z roku 1222. Je pruhovaný a má nádhernou rozetu. I uvnitř je pěkný a pruhovaný a má vkusnou dlažbu, bohužel také neurvale implantovanou barokní kazatelnu, kvůli které pomršili jeden sloup. Varhany jsou překvapivě za oltářem a ne na kůru nebo v boční lodi, jak je obvyklé jinde. Nad kostelem je stará pevnost, do které se ale nedá jít.

Levanto
To už jsme byli na cestě do Monterossa. Cesta vytrvale stoupala mezi zídkami a ploty, na chvíli vyběhla na silnici a pak se sklon zmírnil a vstoupila do lesa. Obloha se postupně zatahovala a nakonec se přihnala bouřka, lodě na moři pod námi skasaly plachty a dalo se do prudkého deště. Šli jsme dál i v dešti, který se asi po čtvrthodině zmírnil a než jsme vystoupali na Sant Antonio k pobořené poustevně a ruině kostelíka, déšť docela ustal.

Levanto
Od kostelíka se otevřel pohled na pobřeží Cinque Terre s městečky, nejblíž, přímo pod námi, bylo Monterosso. Viděli jsme tam opět trať a spoustu velkých a relativně nových domů, nikde stará zástavba.
přichází bouřka
Obloha se pomalu rozjasňovala na nakonec zase nesměle vysvitlo slunce. Prudce jsme sestoupili dolů, na cestě dříve bývaly schody, ale většinu jich zničila voda a chůze nebyla nijak příjemná. Dole to bylo samý hotel a restaurace pro turisty.

Měli jsme jen půl hodiny do odjezdu vlaku a bylo již dost pozdě na to, abychom jeli dalším, a tak jsme jen zaběhli do starého města, které je za hřebínkem dál po pobřeží a jde se do něho tunelem. Místní kostel není tak hezký jako v Levantu, má ale také krásnou rozetu. Staré město tvoří úzké uličky vysokých domů. Je to tu zařízeno na turisty – čisté restaurace a prodejny suvenýrů.

kaple Sant Antonio Monterosso al Mare Monterosso al Mare
staré město v Monterosso kostel San Giovanni Battista večerní nálada

6.6.2011

Madonna della Punta, Bonassola
Večerní bouřka trvala s přestávkami hluboko do noci a šustot deště bylo slyšet až do rána. Dopoledne se počasí vylepšilo a tak jsme se vydali dolů do města. Chtěli jsme tunelem na sever, ale před námi do něj nacouval náklaďák a nám se nechtělo jít do toho smradu. Zašli jsme tedy do kostela, který zvenku není nijak zajímavý a uvnitř má přezdobené kříže, malovaný strop a veselý boční oltář se spícími svatými. Pak jsme našli cestu k Punta dela Madonna, místu u severního okraje pobřeží zátoky, kde je postavená malá kaplička s velmi příjemnou předsíňkou.

tunel do Framury
Vrátili jsme se zpátky a vlezli do tunelu. Asi kilometr byl asfaltovaný a osvětlený, kousek před koncem z něj odbočovala cesta doleva ven. Byla zavřená automatickou bránou. Domácí nám říkal, že si tam postavil dům nějaký příbuzný Abramoviče. Z domu nic vidět nebylo, leda později střechy. Tunel na chvíli skončil, ale k vodě se sejít nedalo. Další úsek tunelu byl neosvětlený a měl jen udusanou podlahu. Došli jsme ve světle baterek k hromadám hlíny, které tu zřejmě zanechal ten náklaďák, o kousek dál stály stroje. Nikde nikdo, byla doba siesty. Tunel na chvíli končil, proti nám přicházeli důchodci a odbočovali po schodech dolů na maličkou plážičku z rozpálených oblázků. Odbočili jsme také, moc lidí tu nebylo, moře bylo čisté a tak jsme si trochu zaplavali a poobědvali.

přístav ve Framuře pobřeží jižně od Framury výhled ze Salto della Lepra

Bonassola
Za krátkým tunelem byla Framura, tedy podivně umístěné nádraží a maličký přístav, přišlo mi, že komunikace jsou tam nesmyslně složité - člověk musel projít sadu schodišť, průchod a ujít snad sto metrů, aby se dostal na místo vzdálené deset metrů od východiště. U nádraží jsme narazili na modrou značku a po ní jsme se vydali zpátky do Bonassoly. Nechybělo stoupání a klesání, šlo se pěšinami mezi keři, kde voněla macchie, kolem vinice, křovinami i borovým lesem. Zašli jsme i na vyhlídku Salto della Lepra, odkud byl pěkný výhled na pobřeží k severu. Do Bonassoly už to bylo jen s kopce, výlet ale stejně uzavřelo až půlhodinové drápání se nahoru k domku.

3.část - Porto Venere a Cinque Terre

Více fotografií naleznete zde: Bonassola (a Framura a Levanto)



1. o Cinque Terre

2. Bonassola a okolí

3. Pto.Venere a Cinque Terre

4. Portofino a San Fruttuoso

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2011
v.2 120227